Streets of Home

Online Exhibition – July 2021

E-Catalogue

Streets of Home

The photographs of Streets of Home explore the life of public places in towns and cities of three countries: Bahrain, Iraq and Turkey – all of which are considered a source of inspiration for photographers all over. There is always scant material documenting the various regional towns/Cities, along with their communities, and this exhibition aims to document these moments and conjurings.

Historically, photography has tried to capture a moment in space and time; one kind of aim is to capture those spontaneous, authentic moments. And the streets, with their unplanned vitality or calm, create ample opportunities to capture these authentic moments; they observe much of the footprints of our culture, our society.

What is captured on camera from those streets will allow viewers to see, understand, and experience the ebbs and flows of social tides and movements on those streets. It is not the genre that determines the artistic and photographic qualities of an image, but rather the concept of the photographer and the visual execution of that concept.

Bahrain – View Exhibits

شوارع بلادي

ستكشف أعمال ” شوارع بلادي ” التصويرية حياة الأماكن العامة في بلدان ومدن ثلاث دول: البحرين والعراق وتركيا، والتي تعتبر مصدر إلهام للمصورين في جميع الأنحاء. هناك دائمًا القليل من المواد التي توثق المدن المختلفة وبيئتها التي تم إنشاؤها لمجتمعاتها، ويهدف هذا المعرض إلى توثيق هذه اللحظات والاستحقاقات

تاريخيًا، حاول التصوير الفوتوغرافي التقاط لحظة من المكان والزمان؛ نوع واحد من الأهداف هو التقاط تلك اللحظات العفوية الغير مصطنعة. والشوارع، بحيويتها أو هدوءها اللحظي والتي تخلق فرصًا كبيرة لالتقاط هذه اللحظات الأصيلة، حيث يمكننا ملاحظة الكثير من بصمات ثقافتنا ومجتمعنا

ما يتم التقاطه بالكاميرا من تلك الشوارع سيسمح للمشاهدين برؤية وفهم وتجربة موجات المد والجزر الاجتماعية والحركات في تلك الشوارع. ويمكن استدراك انه ليس النوع هو الذي يحدد الصفات الفنية والتصويرية للصورة، بل هو مفهوم المصور والتنفيذ البصري لذلك المفهوم

Iraq – View Exhibits

Benim Sokaklarım

“Benim Sokaklarım” fotoğrafları, üç ülkenin kasaba ve şehirlerinin halka açık alanlarındaki yaşamını gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

Bahreyn, Irak ve Türkiye – bütün fotoğrafçılar için ilham kaynağı olarak kabul edilen yerler. Her zaman yöresel zenginlikleriyle öne çıkan kasabaları ve şehirleri, oralarda yaşayan insanlarıyla birlikte belge oluşturan nadir görüntüler vardır ve işte bu sergi sizleri o belgelenmiş anlara ve anıların üzerinde düşünmeye ve yolculuğa davet etmektedir.

Tarihsel olarak, fotoğrafçılık yasanan alanda ve zamanda anı yakalamaya çalışmıştır; amaçlardan biri, bu rastlantısal ve otantik anları yakalamaktır.

Sokaklar, planlanmamış canlılık veya sakinlikleriyle, bu otantik anları yakalamak için geniş fırsatlar yaratırlar; kültürümüzün, toplumumuzun ayak izlerinin çoğunu gözlemleme imkanı verirler.

Bu sokaklardan kameranın yakaladıkları ise izleyicilerin sosyal gelgitleri hareketsel olarak görmelerini, anlamalarını ve deneyimlemelerini sağlayacaktır. Bir görüntünün sanatsal olan ve fotoğraf niteliklerini belirleyen, fotoğrafçının tarzı olmaktan daha çok, fotoğrafçının kavramı yakalaması ve görsel olarak ifade bulmasını sağlamasıdır.

Turkey – View Exhibits